Integralna Praktyka

Potrzeba nastrojonego instrumentu, żeby dobrze zagrać melodię.

 

Nawet wirtuoz nie poradzi sobie przy rozstrojonym instrumencie.

 

 

 

Obserwujemy trzy główne sposoby pracy nad sobą.


Praca systematyczna, której plusami są: ciągłość procesu terapeutycznego, metodyczne przyglądanie się sobie, regularność, a minusami bywa suchość doświadczenia, brak odczucia uzdrawiających postaw np.: występuje intelektualna zgoda co do samoakceptacji, jednak ona sama jest odczuwalna bardziej deklaratywnie niż autentycznie.

Praca warsztatowa, której plusami są: intensywność doświadczenia otwierającego, doświadczenia rozwojowego, odczuwalna w sposób soczysty, a minusem jest fakt, że jest to jednorazowe doświadczenie w laboratoryjnych warunkach nie zintegrowane z codziennym życiem, pozbawione elementu pracy systematycznej.

Wspierające codzienne nawyki, których plusami są: dbałość o prawidłowy odpoczynek i higienę psychiczną przekładające się na wzrost witalności będącej paliwem dla pogłębienia procesów terapeutycznych, a minusami to, że zmiany tylko w stylu życia są z reguły zmianami kosmetycznymi.

Żeby pięknie zagrać na instrumencie, na przykład gitarze, jakąś melodię (najlepiej swoją) to potrzebne są nam trzy elementy: pasja do muzyki czy usłyszenie melodii w sobie (praca warsztatowa), nastrojony instrument (wspierające codzienne nawyki) i nauka grania i jej rozwój (metodyka).

Integralność powyższych aspektów pozwala nam zagrać tak jak byśmy chcieli.
Brak któregoś z tych trzech sposobów znacznie to utrudnia.


Często w tak zwanej pracy nad sobą nie następuje integracja, współwystępowanie tych trzech aspektów.

Ktoś regularnie chodzi do psychoterapeuty, ale spożywa zbyt wiele alkoholu i funkcjonuje w chronicznym zmęczeniu co przekłada się na spadek witalności i klarowności umysłu wpływając w znacznym stopniu na głębokość procesu terapeutycznego.

Ktoś inny jeździ z warsztatu na warsztat, dba o dobry sen i dietę, unika jednak osadzenia siebie w codziennym życiu, funkcjonując w bliskości ze sobą głównie w laboratoryjnych warunkach warsztatów rozwojowych czy medytacyjnych odosobnień.

Ona odżywia się regularnie i zdrowo, biega i ćwiczy jogę, bywa na warsztatach, natomiast brakuje precyzyjnego wglądu w siebie jaki daje metodyczna, regularna terapia.


Integralna Praktyka Intu (IPI) jest podejściem, który łączy te trzy aspekty w ramach 5 miesięcznego programu.

Całość składa się z cotygodniowych spotkań, w grupie maksymalnie 16 osób, trwających około 1,5 h i jednego wyjazdu 5 dniowego o charakterze medytacyjnym z towarzyszącą tak zwaną ciszą i intensywnymi procesami introspektywnymi.


Z czego składa się IPI:

 

 

 • spotkania w formie warsztatów grupowych
 • zalecenia dotyczące wspierających codziennych nawyków
 • grupowa Praca na Postawach, czyli autorskie podejście skupiające się na 7 postawach (Szczerość, Akceptacja, Zaangażowanie, Wdzięczność, Umiarkowanie, Zaufanie, Miłość)
 • procesy introspektywne
 • świeckie medytacje
 • ćwiczenia oddechowe
 • dedykowane „prace domowe” i tematyczne kursy z aplikacji Intu
 • medytacja i techniki oddechowe kompatybilne z Intu, ale przeznaczone tylko dla uczestników IPI
 • wyjazd medytacyjny połączony z ćwiczeniami i ciszą
 • konsultacje indywidualne


Cotygodniowe spotkania w grupie, połączone z codzienną pracą na bazie kursów tematycznych Intu i „prac domowych” wraz z pogłębiającym wyjazdem medytacyjnym i konsultacją indywidualną integrują główne aspekty pracy nad sobą.


Co da Ci IPI:

 • zarówno systematyczne jak i warsztatowe narzędzia do bycia bliżej siebie
 • samoakceptacja i zaufanie do siebie
 • możliwość wypracowania wspierających nawyków dotyczących codziennego odpoczynku i higieny psychicznej
 • wgląd w siebie
 • spokój i regeneracja
 • ugruntowanie się w praktyce medytacji
 • ugruntowanie się w technikach oddechowych
 • korzyści płynące zarówno z pracy grupowej jak i indywidualnej

 


Dlaczego Praca na Postawach?

Postawy są:

Niezależne. Czy wolisz medytację czy terapię psychodynamiczną, góry czy jeziora, jazz czy hip hop, możesz być ze sobą szczery, być zaangażowany, czuć wdzięczność - bądź nie.

Kluczowe. To postawa, a nie metoda decyduje o rozwoju. Znajdziemy ludzi żyjących w zgodzie ze sobą, którzy w życiu nie siedzieli 5 minut na poduczce medytacyjnej, a gabinet terapeuty widzieli na filmie, ale mają naturalnie dużą dozę akceptacji, szczerości i wdzięczności i żyją blisko samych siebie . I znajdziemy osoby, które 5 lat doskonalą uważność i ciało na macie do jogi, a wciąż żyją w nieuświadomionej izolacji od siebie i świata.

Elastyczne Na różnych etapach życia możemy korzystać z postaw w różnym zakresie. Na przykład zaangażowanie w pracę jednej osoby to będzie 9 godzin dziennie, dla drugiej 5 godzin. A potem odwrotnie.

Uniwersalne. Można je stosować, lub nie, bez wzgledu na kulturę, płeć, orientację, poglądy czy stopień zamożności.

Przynależne. Wszystkie postawy wynikają z nas. To co płynie z nas samych jest z założenia bliższe, bardziej wspierające (przy zachowaniu umiejętności odróżniania naturalnych postaw, od przekonań wynikłych z przyjęcia zewnętrznych narracji i traktowania ich jako swoich)


Etapy Integranej Praktyki Intu:

 

 1. Z czym przychodzę i jakie mam podejście? (1-2 spotkania)
 2. Praca na postawach (11-12 spotkań)
 3. Wyjazd medytacyjno – warsztatowy (5 dni)
 4. Narracje (4-5 spotkań)
 5. Zakończenie (1-2 spotkania)

 


Pomiędzy spotkaniami zalecane są medytacje z tematycznych kursów Intu, dedykowane prace domowe, i wskazówki dotyczące wspierających nawyków związanych z odpoczynkiem, których realizacja nie wymaga rewolucji w grafiku i jest stosowalna w codziennym życiu.

Łącznie jest to blisko 5 miesięcy spotkań odpowiadających czasowo blisko 35 indywidualnym sesjom, plus codzienna, specjalnie dobrana medytacja i procesy plus wyjazd 5 dniowy.


Warto wiedzieć:

Aspekt zaleceń dotyczących stylu życia nie jest narzucaniem jakiekolwiek gotowych rozwiązań tylko elementem wzmacniającym proces terapeutyczny na czas trwania IPI. Dane zalecenia, po zakończeniu IPI, można stosować lub nie wedle własnego uznania.

Jako przykład pracy metodycznej podana jest psychoterapia, choć samo IPI nie jest metodą psychoterapeutyczną w sensie dosłownym.

Całość IPI ma charakter odkrywający, a nie formatujący, nie narzuca żadnych zewnętrznych ideologii i rozwiązań.


Grafik spotkań na ZOOMIE, godzina 18:30, czwartki:
LUTY: 18,25
MARZEC: 4,11,18,25
KWIECIEŃ: 1,8,15,22,29
MAJ: 6,13,27 (wyjazd 5 dniowy w dniach 19-23.05)
CZERWIEC: 10,17,24,30 (środa)

Jedno dodatkowe spotkanie będzie w którymś z terminów majowych (do uzgodnienia).

Koszt. 1190 pln do 23.01, 1290 pln do momentu zamknięcia grupy (16 osób) lub rozpoczęcia IPI.
Wyjazd 5 dniowy jest kosztem dodatkowym, będzie to koszt zbliżony, może nieco niższy.
W cenie oprócz spotkań grupowych jest jedna około godzinna konsultacja indywidualna.

Osoby biorące udział w IPI mają 15% zniżki na CHWILA OBECNA FESTIWAL, który odbędzie się w dniach 3-6.06, pod Poznaniem, nad jeziorem, szczegóły wkrótce.

Zapraszam na przygodę odkrywania siebie i zestrojenia z codziennością.

Kontakt: michal@intuyourself.com
Wpłaty:
Human Institution sp zoo 66 1050 1025 1000 0090 8108 4387

 

May the Ů be with you!

Download a brief manual to life-friendly attitudes.

By subscribing to this newsletter you accept our privacy policy.
We will e-mail you just about once a month. You can unsubscribe anytime.