Ogólnie rzecz biorąc, istnieje korelacja między świadomym jedzeniem a zdrowym odżywianiem. W jednym z badań, program odchudzania oparty na uważności, doprowadził do zmniejszenia zachowań automatycznych przy jedzeniu takich jak sięganie po przekąski pod wpływem emocji.
Zaobserwowano także mniej epizodów napadowego objadania, zdrowszy i świadomy wybór produktów oraz utratę wagi wsród uczestników. Osoby dotknięte zaburzeniami odżywiania zgłaszały lepszą samokontrolę a także poprawę w zakresie objawów obniżonego nastroju oraz odczuwanego stresu.
W innym eksperymencie zbadano rolę akceptacji. 178 uczestników wzięło udział w dwufazowym, trwającym 14 tyg. badaniu. Wnioski?
Wyższa akceptacja przewidywała wiekszą krótkoterminową utratę masę ciała. W 14 tygodniu osoby z niską akceptacją straciły średnio 8,7 kg w porównaniu z 11,2 kg wsród osób o wysokiej akceptacji.
Medytacja uważności, kładąca nacisk na akceptację, niereaktywność, brak oceniania i niepoddawanie się automatycznym myślom, może pomóc także w łagodzeniu negatywnych skutków mediów społecznościowych. W badaniu 162 kobiety zostały losowo przydzielone do krótkiej medytacji uważności lub grupy kontrolnej. Uczestniczki oglądały 12 zdjęć z Instagrama, dotyczące szczupłych sylwetek i fitnessu, po czym słuchały 10-minutowej medytacji uważności lub podcastu.
Oglądanie wyidealizowanych obrazów prowadziło do natychmiastowego spadku samooceny, postrzegania ciała i pozytywnego nastroju, oraz wzrostu negatywnego nastroju. JEDNAK grupa medytacji zaliczyła znaczną poprawę:
- samooceny
- postrzegania ciała
- i nastroju
w porównaniu z grupą kontrolną.
Ale… dlaczego to działa? Programy rozwijające świadomość sygnałów głodu i sytości oraz kultywujące samoakceptację pomagają nam być bardziej “TU I TERAZ”. Dzięki temu możemy zauważyć nieuświadomione bodźce, które kierują nas w stronę lodówki bez żadnego zastanowienia. Gdy nachodzi nas chęć zjedzenia czegoś, zamiast automatycznie reagować, umiemy się zastanowić
„czy to faktycznie głód?”
Ponieważ za batonikiem, po który sięgamy, może kryć się po prostu nuda, usilne unikanie jakiegoś doświadczenia, albo nieumiejętność rozładowania intensywnych emocji. Świetnym ćwiczeniem wprowadzającym więcej świadomości w jedzenie, jest praktyka dostępna w naszej aplikacji “Uważne jedzenie” w dziale “Relaks”!