Jak medytacja potrafi zmienić nas samych? Osobowość, z punktu widzenia psychologii, to zbiór względnie stałych cech, które rzutują na to, jak jednostka zachowuje się w danej sytuacji. Często możemy usłyszeć, że:
Osób w pewnym wieku nie da się już zmienić!
Ale czy na pewno? Nie do końca.
Jak zmienić się na lepsze, czyli cechy osób medytujących i stosujących uważność:
- wyższe poziomy ekstrawersji
- otwartość na doświadczenia
- niższe wyniki w zakresie neurotyczności i stresu (emocjonalne niezrównoważenie).
Według przywoływanego dzisiaj badania, im dłużej jednostka medytowała, tym bardziej jej osobowość ulegała zmianie. Medytacja została powiązana z:
- Ciekawością na świat,
- Obniżoną skłonnością do martwienia się,
- Pozytywnym nastawieniem do innych i optymizmem,
- Altruizmem,
- Wyższymi poziomami sumienności (opieranie się pokusom i obowiązkowość),
- Skłonnością do współpracy,
- Oraz auto-transcendencją (czyli po prostu poczuciem bycia częścią wszechświata)
Jak widać, codzienna medytacja potrafi wpływać na rozwój mózgu i naszej osobowości!
Według psychologów, badania dotyczące wpływu medytacji i uważności na umysł pokazują w stu procentach jej niesamowitą moc. Regularna praktyka medytacji może zmniejszać objawy depresji oraz lęku. Medytacja nie tylko zwiększa aktywność mózgu, ale także obniża ciśnienie krwi i redukuje poziom stresu, co wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Badania z zakresu psychologii pokazują, że medytacja ma korzystne efekty na jakość życia oraz empatię.
Dla wielu osób, praktyka medytacji i uważności może wydawać się niezłym wyzwaniem, ale z odpowiednio dobranymi dla nas technikami medytacji i poradami od psychologów, nauczycieli medytacji czy specjalistów zdrowia psychicznego, praktyka okazuje swoje prawdziwe oblicze – łatwe, nieskomplikowane i dostępne dla każdego. Coraz większa popularność medytacji pokazuje, że nawet te osoby, które same siebie określają jako bardzo pobudzone, mogą znaleźć w niej relaksację i wytchnienie.
Jednak, wracając do badania, co bardzo ważne, według autorów, wyniki były znaczące JEDYNIE dla osób, u których medytacja była praktykowana regularnie. Ci, którzy mniej stosowali się do zaleceń naukowców, nie uzyskali tak dobrych wyników.
Także mamy nadzieję, że powyższe rezultaty zachęcą was do regularnej praktyki i przebudzenia wewnętrznego mnicha ;). Jeżeli tak się stało, to zachęcamy do obczajenia naszej aplikacji do medytacji, gdzie znajdziecie kurs wprowadzający w praktykę!
Możecie sobie na końcu zadać pytanie: Ale w jaki sposób medytacja nas zmienia? Jak to się dzieje? Naukowcy upatrują źródła tego efektu w fundamentach praktyki.
Medytując, uczymy się dystansu od sztywnego postrzegania siebie i świata. Dekonstruując koncepcję „ja” zwiększamy więc szanse na zajście zmian. Praktykując uważność stajemy się także bardziej wyczuleni na własne emocje jak i sygnały płynące z otoczenia.
Regularna medytacja pozwala nam lepiej zrozumieć swoje emocje i reakcje, co w konsekwencji prowadzi do lepszego radzenia sobie ze stresem, lękiem i negatywnymi myślami.
Ponadto, poprzez praktykę medytacji rozwijamy umiejętność koncentracji i skupienia, co może wpłynąć pozytywnie na naszą efektywność w codziennym życiu. Medytacja pomaga nam również lepiej poznać i zaakceptować samych siebie, co prowadzi do większej samoakceptacji i poczucia spokoju wewnętrznego.
Naukowcy sugerują, że regularna medytacja może wpływać na zmiany w mózgu, w obszarach odpowiedzialnych za emocje, percepcję i funkcje poznawcze. Badania wykazały, że osoby praktykujące medytację mają zwiększoną aktywność w obszarach związanych z pozytywnymi emocjami, empatią, współczuciem i zwiększoną stabilnością emocjonalną.
W skrócie, medytacja zmienia nas poprzez rozwijanie umiejętności samoobserwacji, empatii, skupienia i koncentracji, co przekłada się na poprawę samopoczucia, redukcję stresu oraz większą harmonię wewnętrzną.
Dzięki temu uczymy się zupełnie nowych reakcji na codzienne doświadczenia. Wszystko to może doprowadzić do trwałych zmian.
Podczas medytacji uczymy się również akceptacji. Akceptacji siebie, swoich emocji i myśli, bez prób ich oceniania czy zmieniania. Jest to pełna szczerość wobec siebie. Daje nam to możliwość doświadczania pełni życia w każdym momencie, bez niepotrzebnego stresu czy impulsów, nad którymi nie panujemy.
Medytacja pomaga nam także lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby.
Zyskujemy klarowność wewnętrzną i umiejętność słuchania głosu własnego serca. Dzięki temu łatwiej jest nam kierować naszym życiem w sposób harmonijny i zgodny z naszymi wartościami. Warto więc regularnie praktykować medytację, aby rozwijać świadomość siebie i świata, oraz doświadczać głębokiego spokoju i równowagi wewnętrznej.
ŹRÓDŁA:
- van den Hurk PA, Wingens T, Giommi F, Barendregt HP, Speckens AE, van Schie HT. On the Relationship Between the Practice of Mindfulness Meditation and Personality-an Exploratory Analysis of the Mediating Role of Mindfulness Skills. Mindfulness (N Y). 2011 Sep;2(3):194-200.
- Brian L. Thompson, Jennifer Waltz, Everyday mindfulness and mindfulness meditation: Overlapping constructs or not?, Personality and Individual Differences, Volume 43, Issue 7, 2007, Pages 1875-1885
- Crescentini C, Capurso V. Mindfulness meditation and explicit and implicit indicators of personality and self-concept changes. Front Psychol. 2015 Jan 29;6:44.
- Campanella F, Crescentini C, Urgesi C, Fabbro F. Mindfulness-oriented meditation improves self-related character scales in healthy individuals. Compr Psychiatry. 2014 Jul;55(5):1269-78.
- Crescentini C, Matiz A, Cimenti M, Pascoli E, Eleopra R, Fabbro F. Effect of Mindfulness Meditation on Personality and Psychological Well-being in Patients with Multiple Sclerosis. Int J MS Care. 2018 May-Jun;20(3):101-108.