Jak być bardziej świadomym/ą swoich emocji? Emocjonalna samoświadomość pomaga nam rozumieć i rozpoznawać emocje (i widzieć ich wpływ na nasze zachowanie), ale też lepiej odszyfrowywać stany emocjonalne innych osób.
Dlaczego warto ją rozwijać? Cóż, po prostu ciężej się żyje, gdy nie rozumiemy swoich emocji.
- Możemy nakrzyczeć na najbliższych, wyładowując nadmiar odczuć, nie rozumiejąc co było prawdziwym triggerem naszego wybuchu.
- Możemy uciekać od nieprzyjemnych doświadczeń, spychając je na tyły umysłu, aż w końcu, pewnego dnia budzimy się w depresji, nie umiejąc wyjść z łóżka.
- Może to również utrudniać nasz rozwój zawodowy – osoba mało świadoma emocjonalnie nie dba zarówno o swoje potrzeby jak i swoich współpracowników – może brakować jej empatii.
Do zalet pracy nad świadomością swoich emocji należą:
- Lepsze zdrowie psychiczne – uświadomienie sobie naszych myśli i działań powiązanych z reakcją emocjonalną pozwala na bardziej świadome podejście do życia. Kiedy w życie wkracza uważność, reaktywność emocjonalna spada, a to wiąże się z bardziej adaptacyjnymi sposobami interakcji ze światem.
- Pewność siebie – osoba świadoma zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron, łatwiej odnajduje się w życiu codziennym. Budujemy zaufanie do siebie i swoich umiejętności.
- Łatwiejsze podejmowanie decyzji – emocje potrafią przyćmić nasz osąd i wpływać na decyzje. Jednak świadomość emocjonalna pozwala nam zauważać te wpływy, dzięki czemu nasze decyzje są bardziej zrównoważone i przemyślane.
- Poprawa jakości relacji – świadomość emocjonalna wykracza poza zrozumienie własnych emocji; pomaga także w rozpoznawaniu i wczuwaniu się w uczucia innych. To z kolei może wzmocnić nasze relacje międzyludzkie, czyniąc je bardziej znaczącymi.
Jak rozwijać samoświadomość emocjonalną?
Włączenie uważności w codzienność może okazać się bardzo pomocnym narzędziem. Obserwuj swoje automatyczne reakcje, do jakich działań uciekasz w pierwszej kolejności, co dzieje się w Twoim ciele (np. przyspieszone bicie serca, napięte ramiona, pocenie się, nierówny oddech). Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie skanu ciała gdy czujemy się “zwyczajnie” i drugi raz – czując intensywne emocje.
Porównaj jakie różnice zauważasz pomiędzy tymi dwoma podejściami. Mogą być to zmiany fizyczne (oddech, napięcie mięśni), ale też psychiczne (automatyczne myśli i odczucia). Spróbuj sprawdzać co tam u Ciebie wewnątrz gra chociażby pod koniec stresującego dnia – poświęć kilka minut na przeskanowanie swojego ciała.
Włączenie uważności w codzienność może przynieść wiele korzyści, takich jak redukcja stresu, poprawa koncentracji, regeneracja i polepszenie relacji z innymi. Nauka uważności wymaga praktyki, ale regularne wykonywanie krótkich ćwiczeń codziennie przynosi znaczące rezultaty. Zacznij od małych kroków i stopniowo rozwijaj swoją praktykę uważności, obserwując jak wpływa na Twoje życie.
W proces możesz też włączyć naszą aplikację! W dziale “Relaks” znajdziecie bowiem praktykę “Czułe skanowanie” Prowadzoną przez cudną Natalię Buczkowską.
To jak, spróbujesz? 🙂